Geçiş Süresi Ne Zaman Sona Eriyor?

Geçiş Süresi Ne Zaman Sona Eriyor?

Yazar Kasa ve Pos cihazlarının birleştirilip Yeni Nesil Yazar Kasa Pos Cihazına geçilmesi kararına 2008 yılında GİB tarafından yayımlanan ve kamuoyuna duyurulan Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem Planı çerçevesinde karar verildi.

31 Aralık 2013 tarihinde son bulan 1. Aşamada mobil olarak kullanılan pos cihazlarının (yol kenarı otopark hizmeti veren şirketler, mobil pos cihazı kullanan restoranlar, eve ve iş yerlerine sipariş götüren işletmeler) Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlarla değişimi sağlandı.

1 Ocak 2014 tarihiyle birlikte 2. Aşamaya geçildi. Bu aşamada masaüstü olarak kullanılan Eski Nesil Yazar Kasaların, Yeni Nesil Ödeme Kaydedici cihazlarla değişimi aşamasına geçildi. Bu aşamayla birlikte cihazlarının mali hafızaları dolan işletme sahiplerini artık, cihazlarının mali hafızasını yenisiyle değiştiremiyorlar. Eski cihazlarını Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazla değiştiriyorlar ve eski cihaz hurdaya ayrılıyor. Böylece 31 Aralık 2015 tarihine kadar piyasadaki tüm Eski Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar peyder pey değiştirilecek.

1 Ocak 2016’dan itibaren Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaza geçiş tamamlanmış olacak. Eğer siz de perakende ve hizmet sektöründe çalışan bir mükellefseniz 1 Ocaktan itibaren Yeni Nesil Yazar Kasa POS cihazına geçmek zorundasınız.

gecis-suresi-pos-yazarkasa

Etiketler: pos yazarksa geçiş süresi, yazarkasa pos zorunluluğu, yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar,

Yorumlar

Bir Cevap Yazın