Yazarkasa Pos Cihazı

 

Yazarkasa Pos Cihazı

Yazarkasa pos; cihaz üzerinde hem yazarkasa hem pos makinelerinin özelliğini bir arada bulunduran cihazlardır. Gelir idaresi Başkanlığı’nca belirlenen yeni düzenlemede mükellefler mobil pos ve yazarkasa yerine, yazarkasa pos (yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar) cihazını satın alarak kullanmak zorundadırlar.

Satışını yaptığı malları olduğu gibi ya da malları işledikten sonra satışını yapanlar. Dışında ki insanlara satan, perakende teslimde bulunan veya hizmet veren mükellefler Vergi Usul Kanunu genel tebliği 3100 sayılı katma değer vergisine göre fatura vermek zorunda olmadıkları mal satışları veya hizmet ödemelerinin belgelendirilmesinde yazarkasa pos (Yeni Nesil Ödeme Kaydedici) Cihazları kullanmak zorundadırlar.

Yazarkasa pos(yeni nesil ödeme cihazı)  kullanmak zorunda olan mükelleflerin, yazar kasa pos –  yeni nesil ödeme cihazına geçiş tarihi 31 Aralık 2015 olarak belirlenmiştir. Mükellefler dilediği firmadan yazarkasa pos cihazını satın alabilirler. Mükellefler yazarkasa pos cihazın aldıktan sonra uygulamanın yüklenmesi için en yakın banka şubesine başvurmalıdır. Başvuracağınız bankadan önce vergi dairesinden izin belgenizi ve cihaz sicil numaranızı almayı unutmayınız.

Bilindiği gibi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın getirmiş olduğu yeni düzenleme ile seyyar pos cihazları yerine üzerinde hem yazar kasa hem post cihazının bir arada bulunduğu yeni nesil ödeme cihazları kullanıma zorunlu hale getirilmiştir.

Söz konusu Genel Tebliğe göre, 1.10.13 tarihi itibariyle yazar kasa pos özellikli cihaz kullanma mecburiyetine dâhil olan mükellefler, cihazın faturasının düzenlendiği tarihten itibaren 1.10.13 tarihinden 90 günü geçmemek kaydıyla cihazlarını vergi dairesine kaydettireceklerdir.

Eğer sizde yeni nesil ödeme cihazları kullanma zorunluluğu getirilenler arasında yer alıyorsanız bağlı bulunduğunuz vergi dairesine dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

  Yazar kasa pos cihazı için gerekli olan dilekçe örneği:

 

……………… VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

                                                                                                                                                        ..…/../20……

 Yazar kasa Dairenizin ……………………. Sicil numarasında kayıtlı vergi mükellefinizim. 3100 sayılı kanun gereği perakende satışlarım için yazar kasa kullanmak istiyorum gereğinin yapılarak tarafıma yazar kasa alma izin belgesinin verilmesini arz ederim.

                                                                                                                                                Adres:………………………..

SAYGILARIMLA.

                Yazar kasa pos cihazınızı başka kimselere devretmek istediğiniz zamanda yukarıda ki örnekte olduğu gibi yazar kasa pos cihazı dilekçesi ile işlem yapmanız gerekmektedir.

Yazarkasa Pos Cihazı

Yazarkasa Pos Cihazı

 

Yazarkasa Pos Alma Süresi

Yeni nesil ödeme cihazları (yazarkasa pos)  üzerinde pos ve yazar kasa donanımı bulunan cihazlardır. Mükellefler Gelir idaresi Başkanlığı’nın belirlemiş olduğu yeni düzenleme ile 01.10.2013 tarihinden itibaren yeni nesil ödeme cihazları (yazarkasa pos) kullanmak zorundadır.

Yeni nesil ödeme cihazları düzenlemesi seyyar POS – EFT cihazları kullananlar ve yol kenarı otopark işleten mükellefler için geçerlidir. Ancak müşterisine fatura kesen satıcılar perakendeci yanı bulunmadığı için eski seyyar post cihazı kullanmaya devam edebileceklerdir.

Tüm mükelleflerin yazarkasa pos alma süresi 2016 yılına kadar devam edecektir dolayısıyla tüm cihazların yazarkasa pos’a geçmesi 2016 yılında tamamlanmış olacaktır. Yeni nesil ödeme cihazlarına geçiş yapmadan seyyar pos cihazları 31 Aralık 2015 ‘i geçmemek kaydıyla mali hafızaları dolana kadar kullanılmaya devam edilebilecek. Ancak kullanım hafızası dolan cihazlar yeni nesil ödeme cihazlarına geçiş yapmak zorundadır. Böylece yazarkasa pos uygulamasının alma ve uygulama süresi 2 yıl sürecek.

Ekim ayının başından itibaren yeni nesil ödeme cihazlarına geçmek zorunda olan mükelleflerin cihaz değiştirme süreleri 90 gündür.

 

Yazarkasa Pos Cihazı-1

Yazarkasa Pos Cihazı-1

 

POSlu Yazarkasa Dönemi Başlıyor!

Son günlerde en çok duyulan sözlerden biri, POSlu yazarkasa döneminin başladığı ile alakalıdır. Nedir bu POSlu yazarkasa dönemi?

POSlu yazarkasa dönemi; Maliye Bakanlığının çıkardığı bir tebliğ ile başlayacak uygulamanın adıdır. Yeni nesil ödeme kaydedici cihaz olarak adlandırılan ve POSlu yazarkasa dönemini başlatacak olan cihaz ise yazarkasa POS cihazıdır. Yazarkasa POS cihazı, hem fiş hem de slip kesem özelliği ile üretilmiş bir cihazdır. Bu cihazın birçok özelliği bulunmaktadır. Bakanlığın katır dışı gelir elde etme ile mücadelesi kapsamında başlatılan bu uygulama bazı işletmeler için zorunlu hale getirilmiştir. Diğer işletmeler içinse 31.12.2015 tarihi ile birlikte yazarkasa POS cihazı kullanımı zorunlu hale gelecektir.

Yazarkasa POS cihazı, birden fazla banka ile çalışma imkanı sağlayan bir özelliğe sahiptir. Ayrıca farklı kart türleri de bu cihazda kullanılabilir. Bunun dışında hem masaüstü hem de mobil olarak kullanılabilecek bir cihazdır. 10 yıllık bilgileri 20 yıl saklama kapasitesine sahiptir. Yazarkasa POS fiş limiti ise 800,00+KDV olarak belirlenmiştir. Bu da pek çok açıdan avantajlı bir cihaz olduğunu göstermektedir.

Yazarkasa POS Mecburiyeti Ne Zaman Başladı?

Gelir İdaresi Başkanlığı Resmi Gazetede bir tebliğ yayımlamıştır. Bu tebliğ ilk olarak 2012 yılında yayımlanış fakat bir erteleme ile 2013 yılında tekrar yayımlanmıştır. Son yayımlanan tebliğe göre yazarkasa POS mecburiyeti mobil EFT-POS cihazı kullanan ve sabit yazarkasa kullanan mükellefler için farklı zamanlarda yürürlüğe girecektir. Buna göre:

01.10.2013 tarihinde; satış işlemlerini mobil EFT-POS cihazı ile gerçekleştiren işletmeler ile yol kenarında otopark hizmeti veren yerler için yazarkasa POS mecburiyeti başlamıştır.

31.12.2015 tarihinde; satış işlemlerinde sabit yazarkasa kullanan işletmeler için yazarkasa POS mecburiyeti başlayacaktır.

Yazarkasa POS mecburiyeti bu şekilde iki tarih ile belirlenmiştir. Buna göre artık yeni açılan işletmeler yazarkasa POS cihazı kullanmak zorundadır. Bunun dışında yasal süreci başlamamış olan, sabit yazarkasa kullanan işletmelerdeki cihazların hafızaları dolduğunda, bu hafızalar yenilenmeyecektir. Bu da işletmelerde yazarkasa POS cihazının kullanılmaya başlanacağı anlamına gelmektedir. Elbette yasal süreden önce isteyenler cihazı kullanmaya başlayabilecektir. Fakat yasal süreç ile birlikte yani yazarkasa POS mecburiyeti 01.01.2016 tarihi ile başladığında cihaz kullanmayan işletmeler için usulsüzlük cezası kesilecektir.

Yazarkasa Pos Cihazı-2

Yazarkasa Pos Cihazı-2

Yazarkasa POS Nasıl Kullanılır?

Resmi Gazete’de son olarak 26.06.2013 tarihinde yayımlanan tebliğe göre yazarkasa POS kullanım zorunluluğu şu şekildedir:

3100 Sayılı Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanunun 69 Ve 70 Nolu Genel Tebliği İle 213 Sayılı Vergi Usul Kanunun 426 Ve 427 seri nolu genel tebliğine göre

01.10.2013 tarihinden sonra, mobil EFT-POS ile satış işlemi gerçekleştiren mükellefler ile yol kenarında otopark hizmeti veren yerler yazarkasa POS kullanmak zorundadır.

31.12.2015 tarihinden sonra, sabit yazarkasa ile ödeme alan mükellefler yazarkasa POS kullanmak zorundadır.

Yazarkasa POS nasıl kullanılır? Tebliğ ile açıklandıktan sonra akıllarda canlanan sorulardan biri bu olmuştur. Fakat yazarkasa POS nasıl kullanılır sorusundan önce kullanmak için neler yapılmalıdır sorusu cevaplanmalıdır. Yazarkasa POS kullanmak için ilk olarak izin yazısı ile birlikte bir cihaz alınmalıdır. Alınan cihaz gerekli belgeler ile vergi dairesine kaydettirilmeli ve vergi levhası alınmalıdır. Yazarkasa POS ancak bu şekilde kullanılmaya başlanabilir.

Yazarkasa POS nasıl kullanılır diye merak edenler için, cihaz alındığında, servisin yardımcı olacağı söylenebilir. Ayrıca cihaz ile gelen kullanım kılavuzu da nasıl kullanılacağını açıklamalı olarak göstermektir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın