Yazarkasa POS Zorunluluğu Tebliğ İle Ne Zaman Bildirilmiştir?

Yazarkasa POS Zorunluluğu Tebliğ İle Ne Zaman Bildirilmiştir?

6 Haziran 2012 yılında bir tebliğ yayımlanmıştır. Yazarkasa POS zorunluluğu tebliğ ile açıklandığı üzere seyyar EFT-POS kullanan işletmeler ile yol kenarı otopark hizmeti verenler için 1 Temmuz 2013 yılında başlayacaktı. Fakat 29 Haziran 2013 yılında yayımlanan yazarkasa POS zorunluluğu tebliğ ile 1 Ekim 2013 tarihine ertelenmiştir. Bu tarihten beri ise işletmeler yazarkasa POS kullanmaktadır.

Yazarkasa POS zorunluluğu tebliğ ile yayımlandığında ilk aşama 2013 yılında gerçekleştirilmiştir. Fakat ikinci aşama olan ve sabit yazarkasa kullanan işletmecileri kapsayan uygulama 31 Aralık 2015 ile birlikte başlayacaktır. Yani bu tarihe kadar eski yazarkasalarını kullanabilecek olan işletmeciler, 31 Aralığa kadar yazarkasa POS cihazı almak zorundadır. Çünkü 1 Ocak 2016 ile birlikte eski yazarkasalar kullanılamayacaktır.

31 Aralık tarihine kadar cihaz almak zorunda olan yeni açılan yerler, eski yazarkasasının hafızası dolan yerler ve yasal zorunluluğa tabii olan yerler Gelir İdaresi Başkanlığı onayı ile üretim yapan firmalardan cihaz almak zorundadır. Ayrıca işletmeciler aldıkları cihazı vergi dairesine kaydettirmelidir. Bu işlemleri yapmayan ve 1 Ocak 2016 ile birlikte yazarkasa POS kullanmayan işletmelere usulsüzlük cezası kesilecektir.

Tebliğ ile resmi belgeye buradan ulaşabilirsiniz.

yazarkasa-pos-tebligi

yazarkasa-pos-tebligi

Etiketler: pos yazakasa tebliğ, yazarkasa pos, yazarkasa pos tebliği, Yazarkasa POS Zorunluğu Tebliğ İle Ne Zaman Bildirilmiştir?, Yazarkasa POS Zorunluluğu Tebliğ İle Ne Zaman Bildirilmiştir?,

Yorumlar

Bir Cevap Yazın